Тендери в системі Prozorro.Sale

Щоб розібратися в специфіці торгів на даній системі, слід розуміти особливості редукціону. У цілому нині важко розібратися у цьому, як виконується аукціон зниження, але це розуміння дає можливість дуже ефективно вести торги.

Як проходить редукціон?

Отже, спочатку замовник встановлює очікувану вартість для закупівлі, постачальники починають послідовно запропонувати власні варіанти вартості. Варіант від постачальника може дорівнювати вартості, яку встановлює замовник, або бути нижче. Так чи інакше, на кожному етапі кожен постачальник знижує свою вартість, але при цьому прагне обійти конкурентів.

Кожен етап аукціону триває 2 хвилини, всього використовуються три послідовні етапи. Таким чином, кожен постачальник тричі має можливість знизити вартість.

Згідно з чинним порядком, спочатку свою ставку пропонує постачальник, який спочатку запропонував найвищу суму за тендером, завершує кожен етап торгів постачальник, який стартував із найменшою вартістю.

Поруч із цим слід зрозуміти, що постачальник може змінювати свою стартову вартість. Тим не менш, кожен постачальник також може і знижуватися, використовуючи при цьому обраний крок аукціону, який у свою чергу визначається замовником і становить конкретну суму, в межах від половини до 3% від очікуваної вартості закупівлі.

Якщо розглядати конкурентні переваги, то неважко зрозуміти, що саме постачальник, який спочатку вказує найнижчу вартість, має перевагу. За підсумками кожного етапу торгів діє ідентична логіка, тобто можливість ходити останнім на кожному етапі отримує той, хто у попередньому етапі пропонував найнижчу ставку. Крім цього, потрібно розглянути варіанти, коли вартість у різних постачальників є ідентичною. У такому варіанті переважне право, тобто можливість ходити після решти, має, хто подавав документацію на тендер раніше.

Коли аукціон завершується, замовник отримує відомості про кожного з учасників та провівши кваліфікацію, може вибрати постачальника.

Період проведення аукціону призначається автоматично. Мова завжди йде про якийсь робочий день. Так чи інакше, до початку торгів замовник не має відомості про те, скільки постачальників у них бере участь. Крім цього досить важливим є те, що у замовника не відображаються будь-які відомості про компанії, що беруть участь. Кожному постачальнику присвоюється лише відповідний номер, який відображається в торгах у замовника.

Для того, щоб торги відбулися, може бути потрібна різна кількість учасників. Зокрема, якщо розглядати найбільш популярні варіанти відкритих торгів, то знадобиться як мінімум двоє. Якщо йдеться про конкурентний діалог, або так звану рамкову угоду, то тут потрібно щонайменше троє, а в допорогових та деяких інших торгах взагалі достатньо лише одного учасника.

Як проводиться аукціон землею?

Торги земельними ділянками в Прозорро проходять за суворо встановленим регламентом. Перед стартом лоти учасники зобов’язані пройти всі етапи перевірок, передбачених законодавством України. Усі вони мають пройти реєстрацію та ідентифікацію. Якщо будуть виявлені помилки в оформлені документації, чи земельна ділянка буде «проблемною», то такий лот не буде допущений до торгів. 

Користувачі, які пройшли вищезазначені пункти, мають рівні права і одночасно спостерігають за ходом аукціону. Усі лоти обладнані власним таймером, який показує час торгів. На момент подання звернення ви зобов’язуєтесь вказати ціну вашого лота та сплатити гарантійний внесок. Зазвичай його коефіцієнт дорівнює 10 відсоткам від заданої вартості об’єкта. Це необхідно для гарантії спроможності тих, хто бере участь, платити. Сума бронюється у системі Прозорро та зберігається до завершення аукціону. За умови програшу, внесок повертається до власника, переможець отримує її із загальною вартістю лоту. 

Наступним етапом після закінчення торгів та церемонії нагородження відбувається підписання договору купівлі-продажу. У торгах зобов’язуються брати участь від двох та більше членів. За їх відсутності відбувається перенесення дати торгів. Це ще раз наголошує на антимонопольній спрямованості програми. Транзакція відбувається онлайн на електронній платформі Прозорро, тому очна присутність не є обов’язковою. Передача майнових прав також провадиться в онлайн-режимі. Більш детально про земельній ринок https://sale.ueex.com.ua/news/zakon-ukraqiny-pro-zemelqni-aukciony-koly-nabyraje-chynnosti міститься на сайті Української енергетичної біржі.