Продаж арештованого майна в ПроЗорро

Один з найбільш перспективних та популярних напрямків в електронних торгах на території України – це реалізація арештованого майна. Тобто, мова йде про нерухомість, транспортні засоби, земельні ділянки, електроніку та будь-які інші лоти, які довгий час перебували у власності боржників але були конфісковані на користь держави по одній з законних підстав.

Частіше за все, конфіскація відбувається через те, що боржник не має наміру погашати свою заборгованість. При цьому, є ситуації, коли майно повертається на користь держави через проблеми з законом у боржника, порушення правил кредитного договору та по переліку інших умов.

Щоб отримати доступ до таких лотів, потенційному учасникові потрібно визначитись з електронним майданчиком, який він буде для цього використовувати. На сьогодні, є близько 10-ти майданчиків з акредитацією в ПроЗорро, яким можна точно довіряти. Така ж ситуація з товарними біржами і з ними ви можете більш детально ознайомитись тут https://gazeta.ua/articles/economics/_v-ukrayini-zapracyuvav-rinok-tovarnih-birzh-teper-vin-konkuruye-z-prozorroprodazhi/1057063

Підстави для реалізації арештованого майна та особливості процедури визначення його вартості

Незалежно від того, чи буде вами обрано універсальну біржу або ж будь-який інший майданчик, принцип взяття участі в таких торгах буде завжди однаковий. Різниця лише в тому, наскільки зручно буде шукати лот, користуватися фільтром, завантажувати документи й виконувати тому подібні процедури.

На сьогодні, коли мова заходить про примусову реалізацію майна боржника, це повинно робитись саме в електронному вигляді або ж по чітко фіксованій вартості. Що стосується порядку, згідно якого буде проводитись сама процедура, то все це чітко регулюється Міністерством Юстиції України і всі ці нюанси дуже детально прописані в діючому законодавстві.

Що стосується безпосередньо накладання арешту на майно боржника, то це може робитись виключно виконавчими органами.

Тут є два основних варіанта розвитку подій, а саме:

  • Підготовка та винесення постанови про арешт майна боржника;
  • Підготовка та винесення постанови про опис і подальший арешт майна боржника.

На сьогодні, вся ця процедура, що включає в себе підготовку та саму реалізацію майна, проводиться системою СЕТАМ. 

Якщо говорити простими словами, то СЕТАМ – це один з форматів аукціону, який був створений безпосередньо для реалізації арештованого майна. Важливе завдання даної системи полягає в тому. Щоб в інтернет-форматів контролювати всі аспекти й слідкувати за тем, щоб все проводилось і відбувалось в рамках чинного законодавства.

У кожного користувача є можливість самостійно визначитись з цікавим лотом, пройти реєстрацію на обраному електронному майданчику й запропонувати свою ціну на обраний лот. Далі, все буде залежати безпосередньо від кількості поданих заявок та від того, яка з них опинилась найбільш економічно вигідною.

Тут важливо зауважити, що переможцем в аукціонах арештованим майном є сама ціновий фактор. Це означає, що переможем визначається той учасник, що зміг запропонувати найбільш економічно вигідні умови.

Як показує практика, незалежно від кількості учасників, такі аукціони в будь-якому випадку дозволяють зекономити близько 30-40%, якщо порівнювати з середньою вартістю такого ж  самого товару.

Який авторизований електронний майданчик краще обрати

Одне з важливих завдань для кожного користувача, що має бажання взяти участь в торгах – це вибір надійного електронного майданчика. На сьогодні, можна легко знайти більш як 10 акредитованих сервісів, які авторизовані в ПроЗорро. Це означає, що цим ресурсам можна точно довіряти.

При цьому, все ж є певні моменти, які потрібно враховувати для того, щоб надалі не пожалкувати про невдало прийняте рішення.

Перш за все, мова йде про такі моменти, як:

  • Функціонал – вам потрібно впевнитись в тому, що майданчик пропонує достатньо інструментів для всіх ваших налаштувань;
  • Система фільтрів – перевіряйте, чи буде для вас достатньо фільтрів для того, щоб якісно відсортувати всі нецікаві для себе оголошення;
  • Інтерфейс – пам’ятайте про те, що важливу роль має фактор зручності й обирати потрібно той ресурс, яким вам буде приємно користуватися.

Це три основні аспекти, які є базовими і найбільш головними, коли мова заходить про користувачів, які вперше беруть участь в торгах.

Чи обов’язково робити звіт про результати відкритих торгів

Враховуючи той момент, що вся інформація про торги завантажується до системи ПроЗорро і зберігається в архівах, підготовка звіту з результатами торгів – це обов’язкова умова, що повинна бути виконана в будь-якому випадку.

Важливо зазначити, що оформлення самого звіту повинно відповідати вимогам самого сервісу ПроЗорро.